hırsız

Kontörlerinize Dikkat!

(IHA) Düzce Emniyeti, yaptığı açıklamayla vatandaşları kontör dolandırıcılığı konusunda uyardı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dolandırıcıların genel olarak vatandaşların iyi niyetini suiistimal ettikleri vurgulanarak halkın da bu konuda gerekli bilgi donanımına sahip olmadığı belirtildi. Vatandaşların telefonla aranarak veya mesaj yoluyla dolandırıldığı ifade edilerek telefon veya mesajla kontör isteyen şahıslara karşı en kısa sürede polise müracaat edilmesi istendi.

Camii'yi soydular !

Samsun'da bir caminin ses düzeninin çalındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Atakum ilçesinin Mimar Sinan Mahallesi'nde bulunan Zirve Camii'ne giren kimliği belirsiz hırsız veya hırsızlar, 3 adet mikrofon ve 2 adet receiveri çaldılar. Cami görevlileri hırsızlık olayını fark edince polise şikayette bulundular. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Ziynet Eşyası Çalıp Kümese Saklandılar!

Alpaslan Mahallesi’nde yaşayan Ebubekir Y’ye ait eve gece saatlerinde pencereden girdikleri belirlenen 3 kişi, evdeki değerli eşyaları alarak kaçmak istedi.

Bu sırada, salondan gelen sesler üzerine uyanan ev sahibi Yıldız, bu kişilerle karşı karşıya geldi.

Zanlılar, ev sahibini karşılarında görünce, çaldıkları ziynet eşyası ve parayla girdikleri pencereden atlayarak kaçtı.

Zilyetlik durumunun mutlaka haklı olması gerekmez.

Zilyetlik durumunun mutlaka haklı olması gerekmez.
Malı haksız olarak elinde bulunduran ve haksız zilyet olan hırsızın başkasından
çaldığı malın bir başka hırsız tarafından çalınması da hırsızlık suçunu
oluşturur.

Hırsızlık suçunda klasik anlayışta sahibinin rızası olmaksızın
başkasına ait taşınabilir malın alınmasından söz edilmekteydi. Burada
başkasına ait olma veya sahip olma neyi ifade eder şeklinde bir tartışma
mevcuttu. Bu tartışma 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun formülasyonundan
kaynaklanıyordu. Yeni Ceza Kanunu’nun formülasyonunda ise bu tartışmayı

Suçun tamamlanma anı mal üzerinde mağdurun zilyetliğine son verilmesidir.

TCK.nun 141. maddesinin gerekçesinde belirtildiği üzere
hırsızlıkta suçun tamamlanma anı mal üzerinde mağdurun zilyetliğine son
verilmesi, bir başka deyişle, mağdurun suç konusu eşya üzerinde
zilyetlikten doğan tasarruf haklarını kullanmasının olanaksız hale
gelmesi anıdır.

Kısacası, 765 Sayılı TCK ’ deki düzenlemenin aksine suçun
tamamlanması için çalınan malın mutlaka hırsızın tasarruf alanına
girmesi gerekmemektedir, zilyedin tasarruf alanından fail tarafından
çıkarılması yeterlidir.

Teleskoplu soygun

Ardı arkası kesilmeyen banka ve kredi kartı dolandırıcılığı olaylarında gelinen son noktada hırsızların yeni gözdesi teleskop oldu.

Polisin İstanbul`da 10 aydan beri peşinde olduğu çetenin, bankamatikten para çeken vatandaşların kart bilgilerini teleskop aracılığıyla çaldığı ortaya çıktı. İşlek yerler olmasına karşın hiç bir vatandaşın dikkatini çekmeyen dolandırıcılık nedeniyle vatandaşların 3 Milyon Lira dolandırıldığı tespit edildi. Olayın daha da vahim olan yanı, hırsızların banka kartlarındaki açığı tespit ederek bunu iyi değerlendirmesi oldu.

Kadın hırsız girdiği evde öyle bir şey yaptı ki..

Alanya'da girdiği evde evsahibi tarafından yakalanan yavuz hırsız, yakayı ele vermemek için öyle bir şey yaptı ki evsahibi bile şaştı kaldı

Alanya'da girdiği evde fazla gürültü yapınca ev sahibi tarafından yakalanan hırsızlık zanlısı kadının, polise teslim edileceğini anlayınca “Bana tecavüz ediyorlar” diye bağırarak, soyunmaya çalıştığı bildirildi.

Halil Bozkurt ve oğlu Mehmet Turgut Bozkurt'un (23) gündüz evlerinde uyudukları sırada evin içinde gürültü meydana geldi. Gürültüye uyanan Mehmet Turgut Bozkurt, salonda bir kadınla karşılaştı.

Hırsızı gözünden tanıyan kapı

Ankara'da bir firma retina ile tanınan kapı üretti. Alman marka kapıya monte edilen cihaz sayesinde ev sahibi gözleri ile kapıya bakarak açabilecek. 50 kişiye kadar tanıma kapasitesine sahip olan kapı bilgisayara bağlı olarak çalışacak. Dünyada 4 yerde bulunan retina ile tanınan kapı, hırsızların korkulu rüyası olacak. Ayrıca retina ile tanınan bu kapı anahtarlarını sık sık unutanlara da çare olacak.

Hobi niyetiyle hırsızlık şebekesi

Ankara`da aralarında önemli bürokratların evlerinde hırsızlık yapan şebeke elemanlarının zengin ailelerin çocukları olduğu ve bu işi hobi olsun diye yaptıkları ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı `Kutsal Damacana` operasyonuyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 4 kişinin ifadelerinde, `Biz bu işi hobi olarak yapmaya başladık. Sonra sardı bizi. Devam ettik` dedikleri öğrenildi. Şebeke üyelerinin hırsızlıktan elde ettikleri parayla satın aldıkları lüks binadaki kapı komşularını da soydukları anlaşıldı.

Hırsızlık yaptığına pişman oldu.

Avustralya'da bir kasap dükkanından 10 bin Avustralya doları nakit para çalan hırsız, yaptığından pişman olunca, çaldığı paraları bir zarf içerisine koyarak, dükkanın önüne bıraktı. Zarfın içerisine pişmanlık duyduğunu ve yaptığından dolayı özür dilediğini ifade eden not da bırakan şahsın kimliği tespit edilmeye çalışılıyor.

Yıllarca hırsızlık yaptı , Tövbe etti.

Yıllarca çaldı, rüya gördü, geri ödüyor.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde, rüya görüp tövbe eden hırsız, çaldıklarının parasını soyduklarına tek tek geri ödüyor.

30 yaşındaki Bülent Karacan, rüyasında tövbe ettikten sonra mağdurlara paralarını ödemeye başladı. "100 karton sigara çaldığım market sahibi, parasını 10 yıl sonra ödeyince ağlamaklı oldu" diyen eski hırsız şimdiye dek 13 kişinin parasını ödedi.

Tövbekâr hırsız çaldıklarının parasını sahiplerine ödüyor.

Hırsız evde ise ne yapmalıyız?

>Sakin olunuz! Telaşlanmayınız! Hayatınızın her şeyden değerli olduğunu unutmayınız!
>Sizin için tehlike teşkil etmeyecekse Polisi arayınız!
>Can güvenliğiniz için hırsızla karşı karşıya gelmekten sakınınız!
>Hırsızın cezasını vermeye yeltenmeyiniz! Aksi halde kanun önünde suçlu duruma düşebilirsiniz!

Hırsızlar emeklilerin evlerine dadandılar.

Yaklaşık 40 binin üzerinde emekliye sahip olan Kırıkkale`de hırsız veya hırsızlar emeklilerin evlerine girmeye başladı.

İlk olay Kırıkkale`nin Bağlarbaşı mahallesi Tüpraş İlköğretim Okulu karşısında meydana geldi. Gece yarısı emekli Niyazi S`nin, balkon kapısını kırarak içeri giren hısızlar, evin altını üstüne getirdi. Hırsızlar 100 TL çalarak evden ayrıldı. Akraba ziyaretinden gelen Niyazi S., eve girdiğinde büyük bir şok yaşadı.

Soygun yapmaya gitti Müslüman oldu!

New York`ta bir dükkanı soymaya giden hırsız, Müslüman tacirin hüsnü muamelesi karşısında İslam`a girmeye karar verdi. İşte ABD`de yaşanan ilginç gelişme:

Amerika`da bir Müslüman`ın dükkanını soymak isteyen, eli sopalı ve silahlı hırsız dükkan sahibinin kendisine 40 dolar vermesinden aşırı derecede etkilenerek Müslüman oldu. Evinde yiyeceği cebinde beş kuruş parası olmayan hırsız, bir daha hırsızlığa dönmeyeceğine dair söz verdi.

Faketv

Faketv evde olmadığınız zamanlarda siz evde televizyon izliyormuşsunuz izlenimi veren bir cihaz. Bu cihaz tam olarak gerçek bir televizyonun ışığını simule eder. Gerçek bir televizyonda olan sahne değişiklikleri, renk dalgalanmaları bu cihazda da mevcut. Dışarıdan bakıldığında ise evde televizyon izleniyormuş hissi veriliyor. Böylelikle hırsızlar daha kolay hedeflere yöneliyorlar.