polis

Kredi kartı dolandırılıcılık yöntemleri (Dikkat!)

Alışveriş sırasındaki ödemelerde kredi kartlarının tercih edilmesinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu kartların değişik yöntemlerle dolandırıcılık amacıyla kullanımı da arttı. Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugüne kadar 10 değişik türde kredi kartı dolandırıcılığı polis kayıtlarına girildi.

Kontörlerinize Dikkat!

(IHA) Düzce Emniyeti, yaptığı açıklamayla vatandaşları kontör dolandırıcılığı konusunda uyardı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dolandırıcıların genel olarak vatandaşların iyi niyetini suiistimal ettikleri vurgulanarak halkın da bu konuda gerekli bilgi donanımına sahip olmadığı belirtildi. Vatandaşların telefonla aranarak veya mesaj yoluyla dolandırıldığı ifade edilerek telefon veya mesajla kontör isteyen şahıslara karşı en kısa sürede polise müracaat edilmesi istendi.

Rakı Ve Balık Çalan Hırsızlar !

Kırklareli'de, menenjit hastası, yatalak ağabeyine bakan 40 yaşındaki işsiz Şemi Demirbilek'in, Kocahıdır Mahallesi Paşaçeşme Caddesi'ndeki evine dün öğle saatlerinde hırsız girdi.

Hastalığı nedeniyle konuşamayan ve yürümeyen 52 yaşındaki Şerif Demirbilek'in evde olmasına aldırmayan hırsızlar, değerli eşya ve para aradı.

Ancak çalınacak eşya ve para bulamayan hırsızlar, merdiven altında bulunan buzdolabından yarım şişe rakı, bir kilo et ve bir kilo balığı çalarak kaçtı.

Akşam saatlerinde eve dönen Şemi Demirbilek, evinin giriş kapısının kırık olduğunu fark ederek polis ekiplerine haber verdi.

İnternette tanıştı, dolandırıldı.

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bir kişi internette tanıştığı kadının evlenmek vadiyle kendisini dolandırdığını iddia ederek polise şikayette bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Çay Mahallesi’nde meydana gelen olayda, Yılmaz Y.(34), internette tanıştığı Fatma G.’nin (26), kendisini Fatma A. olarak tanıtıp evlenmek vaadiyle 3 bin TL para, 4 adet altın bileziğini çalarak Sefer K.’ye ait otomobille kaçtığını söyledi. Yılmaz Y., Fatma G. hakkında polise şikayette bulundu. Polis, firarda olan Fatma G.’yi yakalamaya çalışıyor. Soruşturma sürdürülüyor.

Teleskoplu soygun

Ardı arkası kesilmeyen banka ve kredi kartı dolandırıcılığı olaylarında gelinen son noktada hırsızların yeni gözdesi teleskop oldu.

Polisin İstanbul`da 10 aydan beri peşinde olduğu çetenin, bankamatikten para çeken vatandaşların kart bilgilerini teleskop aracılığıyla çaldığı ortaya çıktı. İşlek yerler olmasına karşın hiç bir vatandaşın dikkatini çekmeyen dolandırıcılık nedeniyle vatandaşların 3 Milyon Lira dolandırıldığı tespit edildi. Olayın daha da vahim olan yanı, hırsızların banka kartlarındaki açığı tespit ederek bunu iyi değerlendirmesi oldu.

Şirketlerde yolsuzluğa karşı tedbirler

Mesai saati bitip ofis boşaldıktan sonra, şirkete gelen `yolsuzluk ekibi` bilgisayarları inceliyor, harddisk kopyalarını alıyor, e-mail`leri kopyalıyor. Sabah herşeyden habersiz işe gelen çalışanlar ise attıkları her adımın denetlendiğinin farkında bile değil. Polisiye filmleri aratmayan bu sahne, Türkiye`de vaka başına 3.5 milyon doları bulan şirket içi suiistimallerin saptanması için firmaların başvurduğu son çare.

Aile içinde Hırsızlık(!)

Adana’nın Ceyhan ilçesinde garip bir soygun olayı yaşandı. Mehmet Değirmentepe isimli şahıs sabah saatlerinde evden çıktı. Otobüse binerken cüzdanını çıkartan Değirmentepe cüzdanında parasını bulamadı.

Hemen ilçe emniyetine giden Değirmentepe’nin başvurusu üzerine evde inceleme yaptı. Eşi Nevran Değirmentepe‘nin çelişkili ifadelerinin ardından suçunu itiraf etmesi üzerine şaşıran Mehmet Değirmentepe: “38 yıllık karımdan bunu beklemezdim. Ben onun böyle bir şey yapacağını tahmin etmiyordum. Yazıklar olsun.” şeklinde konuştu.

Kredi kartı dolandırmacılığında kullanılan 10 yöntem!

En tehlikeli dolandırıcılık, mağazalarda, “kredi kartlarının kopyalanması” şeklinde yapılıyor. Karttaki bilgiler gerçek olduğundan, dolandırıcılığın ispatı da mümkün olmuyor. Polis, dolandırıcıların bilgileri internetten temin ettiğine dikkat çekerek, kişisel bilgilerin güvenli olmayan sitelere gönderilmemesini istedi.

Darphane soyuldu 8 ay sonra farkedildi.

Soyguncuların başkent Ottawa`nın en merkezi bölgesi olan Sussex Drive`daki darphane merkezinden 20 milyon Kanada doları (28 milyon TL) değerinde altın, gümüş ve değerli maden çaldıkları açıklandı.

Yetkililerin, darphane soygununu 8 ay sonra fark ettiği ve denetçilerin darphanede yaptığı son sayımda, 2008 yılının Ekim ayından bu yana kayıtlarda 20 Milyon dolar değerinde kıymetli madenin bulunmadığı ortaya çıktı.

Darphanenin bağlı olduğu Devlet Bakanı Rob Merrifield, olayı soruşturmak üzere Kanada Kraliyet Atlı Polisi`nin (RCMP) görevlendirildiğini açıkladı.

Kapkaç % 41 azaldı

Bir dönemin kabusu olan kapkaç suçu, polisin suç önleme ve istihbarat odaklı anlayışı ile geçtiğimiz yılda yüzde 41 oranında azaldı. Emniyet Genel Müdürlüğü 2008 yılının Asayiş Suçları`na yönelik yaptığı değerlendirmede suç sayısında da 40 bine yakın azalma olduğu ifade edildi.ANKARA(ANKA)-Bir dönemin kabusu olan kapkaç, polisin suç önleme ve istihbarat odaklı çalışmaları sonucu geçtiğimiz yılda yüzde 41 oranında azaldı.

Hırsızlık olayı meydana gelmişse ne yapmalıyız?

>Her türlü tedbiri almanıza rağmen eğer evinizde hırsızlık olduysa Sakin Olunuz!.
>Hiçbir şeye dokunmadan ilk iş olarak 155 Polis İmdat telefonuna bilgi verin,
>Polis gelmeden olay mahallindeki iz ve delillere dokunmayınız!
>Ortamı muhafaza ediniz! evinize gelen polis ekibine evinizde meydana gelen olay ile ilgili olarak yerleri değişen eşyaları bildirin.
>İyi niyetli bir şekilde dahi olsa komşularınız veya diğer tanıdıklarınız gelirse hırsızlık yapılan yere kesinlikle sokmayın. Çünkü insanlar bilmeyerek de olsa kapı, masa ve çekmece gibi yerlerdeki iz ve delilleri bozabilirler.

Hırsız evde ise ne yapmalıyız?

>Sakin olunuz! Telaşlanmayınız! Hayatınızın her şeyden değerli olduğunu unutmayınız!
>Sizin için tehlike teşkil etmeyecekse Polisi arayınız!
>Can güvenliğiniz için hırsızla karşı karşıya gelmekten sakınınız!
>Hırsızın cezasını vermeye yeltenmeyiniz! Aksi halde kanun önünde suçlu duruma düşebilirsiniz!

Soygun yapmaya gitti Müslüman oldu!

New York`ta bir dükkanı soymaya giden hırsız, Müslüman tacirin hüsnü muamelesi karşısında İslam`a girmeye karar verdi. İşte ABD`de yaşanan ilginç gelişme:

Amerika`da bir Müslüman`ın dükkanını soymak isteyen, eli sopalı ve silahlı hırsız dükkan sahibinin kendisine 40 dolar vermesinden aşırı derecede etkilenerek Müslüman oldu. Evinde yiyeceği cebinde beş kuruş parası olmayan hırsız, bir daha hırsızlığa dönmeyeceğine dair söz verdi.

Hırsızlar kendi mallarının çalınmasına kızıyorlar(!)

Hırsızlık Büro Amiri Yunus Soyaslan tarafından hazırlanan yüksek lisans tezinde, şehir merkezi polis sorumluluk sahasında hırsızlık suçundan adli işlem gören 72 kişinin sosyodemografik ve sosyokültürel özellikleri ortaya konularak, bu unsurların hırsızlık suçunu işlemedeki etkileri araştırıldı.

Çoğu 20-23 yaşlarındaki söz konusu kişilerin bu suçu ilk kez 12-19 yaşlarında işlediği, çoğunun bekar olduğu belirlenen araştırmada, zanlıların yüzde 73,6`sının mesleği olmadığı veya niteliksiz işlerde çalıştığı belirlendi.

Hipnoz ile Marketleri Soyan Hırsız Kasiyerleri Uyutuyor..

İtalyada banka veznedarlarını ve süpermarket kasiyerlerini hipnotize ederek kasadaki paraları çalan hırsızın yakalanması için, polis güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı.
Kasiyerlerin tek hatırladığı, sırası geldiğinde hırsızın kendisine "Gözlerimin içine bak" demesi. Görüntülerde hırsız, kasayı boşalttıktan sonra sırıtarak uzaklaşıyor. Güvenlik kamerasının görüntülerinde, hipnotize olan kasiyerin, adama 1200 dolar verdiği izleniyor.