Teleskoplu soygun

Ardı arkası kesilmeyen banka ve kredi kartı dolandırıcılığı olaylarında gelinen son noktada hırsızların yeni gözdesi teleskop oldu.

Polisin İstanbul`da 10 aydan beri peşinde olduğu çetenin, bankamatikten para çeken vatandaşların kart bilgilerini teleskop aracılığıyla çaldığı ortaya çıktı. İşlek yerler olmasına karşın hiç bir vatandaşın dikkatini çekmeyen dolandırıcılık nedeniyle vatandaşların 3 Milyon Lira dolandırıldığı tespit edildi. Olayın daha da vahim olan yanı, hırsızların banka kartlarındaki açığı tespit ederek bunu iyi değerlendirmesi oldu.

İstanbul`daki bilişim suçlarında `dolandırıcıların denemediği yol kalmadı` dedirten bir olay ortaya çıkarıldı. Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü polisleri, banka hesaplarının boşaltılması şikayetlerinden yola çıkarak soruşturma başlattı. Her zamanki gibi kredi kartı yada banka kartı bilgilerini çeşitli yollarla elde eden dolandırıcıların peşine düşen polis, mağdur vatandaşların şikayetlerinin yoğunlaştığı bankamatikleri (ATM) izlemeye başladı. Polisin takibi altındaki zanlılardan birinin kalabalık olmasına rağmen para çeken vatandaşın üzerinden kameralı cep telefonunu uzatarak şifreyi kopyalaması saniye saniye kaydedildi. Üstelik para çeken vatandaşın bile farkına varmadığı olay polis tarafından kayda alındı. Ancak polisi daha da şaşırtan olay çok geçmeden ortaya çıktı. Soruşturma çerçevesinde takip altında tutulan bir ATM`ye konuşlanan polis, akıllara durgunluk veren yöntemle karşılaştı. Bankanın ATM`sine yaklaşık yarım kilometre uzaklıktaki bir kişinin özel teleskopla vatandaşları takip ettiği belirlendi. Dürbün ile para çeken banka müşterilerinin kartlarındaki bilgileri okuyan dolandırıcıların bu sayede elde ettikleri bilgileri yeni kartlara aktardıkları ve içi boşaltılan hesaplardaki paraları sahte kimliklerle açılan hesaplara aktardıkları ortaya çıktı.

BİLİŞİM HIRSIZLARI BANKANIN AÇIĞINI ÇOK İYİ YAKALAMIŞ

Polisin, mağdur vatandaş ve banka ile ilgili takibi çok önemli başka bir ayrıntıyı daha ortaya çıkardı. Tespitlere göre teleskopla banka kartının ön yüzündeki kart numarasına ulaşan şebeke elemanları, bu numarayla kartın manyetik alanı üzerindeki şifreyi çözmeyi başardı. Bunun için özel matematiksel yöntem kullandıkları ortaya çıkan dolandırıcıların, bankanın açığını kısa sürede tespit ettikleri ve fark edilinceye kadar bu yolu kullandıkları belirlendi.

Bilişim polislerinin yeterli delillendirme yapmasının ardından operasyona geçildi. Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Şişli, Kağıthane, Avcılar ve Ümraniye`de düzenlenen eş zamanlı baskınlarla 17 kişi yakalandı. Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 5 adet dizüstü bilgisayar, 3 adet bilgisayar kasası, 1 adet kart printer, bir adet kart okuyucu, 3 adet kart bilgisi, 32 adet başkalarına ait banka ve kredi kartı, 85 adet manyetik şeritli boş kart, 78 adet kredi kartı hologramı, 12 adet hafıza kartı, 18 adet başka kişilere ait kimlik belgesi, 36 adet boş nüfus cüzdanı kağıdı,1 adet teleskop dürbün ele geçirildi. Araştırmalar sonunda şüphelilerin yaklaşık 5 bin kişinin kart bilgilerini kopyaladığı belirlendi. Şebekenin liderinin O.K isimli bir kişi olduğu ve bu kişinin daha önce de benzer suçlardan sabıka kaydı bulunduğu ortaya çıktı. Üniversite eğitimi sırasında okulunu bırakarak bilişim hırsızlığına yönelen şüphelinin kartların ön yüzündeki numarayı kullanarak nasıl bir yöntemle manyetik şifrelere ulaştığı büyük merak konusu. Polisin bu yöntemi çözmek için çaba harcadığı belirtilirken, bankanın bu önemli güvenlik zaafiyetini fark edememesi dikkat çekti. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler, `Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bilişim sistemleri kullanılarak dolandırıcılık yapılması, Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması ile resmi belgede sahtecilik` suçlarından Fatih Adliyesi`ne sevk edildi.

POLİS UYARIYOR: `ATM İŞLEM FİŞİNİZİ İMHA EDİN`

Soruşturma kapsamında vatandaşların ATM`lerden para çekerken bazı dikkatsiz davranışlar sergiledikleri tespit edildi. Vatandaşların işlem fişlerini kesinlikle ATM`de bırakmamasını isteyen polis, bu kağıtların ya saklanmasını ya da imha edilmesini öneriyor. İnternet bankacılığı hizmetini kullanan vatandaşların da dikkatli olması istenirken sadece ev ve iş yerlerindeki bilgisayarlardan şifre girişleri yapılmasını, kötü niyetli kişilerin kart bilgilerini çalabilecekleri düşünülerek dikkatli olunmasını istedi. Ayrıca virüs programlarına karşı banka bilgisayar kullanıcıları uyarıldı. İnternet ortamından kart ve hesap bilgilerinin mail yoluyla bankaya ulaştırılmamasına dikkat çekilerek hiç bir bankanın böyle bir yöntem kullanmadığı da hatırlatıldı.