Hırsızlığa karşı alınması gereken tedbirler

Hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyaran polis, alınabilecek önlemler konusunda tavsiyelerde bulundu.

Hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyaran polis, alınabilecek önlemler konusunda tavsiyelerde bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü`nün internet sitesi aracılığıyla yayınladığı duyuruda, vatandaşların bazı önlemleri almaları ve gerekli dikkati göstermeleri halinde evlerini hırsızlardan koruyabilecekleri belirtildi.

Hırsızların çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istemeyecekleri, hırsızlık amacı güden kişilerin kapalı pencereleri tercih etmeyecekleri ifade edilen duyuruda, pencere kırmanın dikkat çekici olduğu anımsatılarak pencerelerin sürekli kapalı tutulması istendi.

Pencere koluna ilave olarak pencereye kilit takılmasının, hırsızların camı kırdıktan sonra bile pencereyi açamayacakları anlamına geldiği hatırlatılırken,bu durumda hırsızların camı kırdıkları takdirde kırık pencereden geçmek zorunda kalacakları belirtildi.

TAVSİYELER

Emniyetin duyurusuna göre, alınabilecek önlemlerden bazıları şöyle:

-Balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat edilmeli.

-Kapılarda çift kilit bulundurulmalı ve geceleri kapı arkalarındaki emniyet zinciri takılı olmalı.

-Vatandaşlar evlerini gece kısa süreli terk edeceklerse muhakkak bir lambayı yanık bırakmalı.

-Apartman giriş kapıları dışarıdan aydınlatılmalı.

-Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmalı.

-İş yerlerinin kapılarına kilit takılmalı ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmeli.

-İş yeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kişiyi mahalli polis birimine bildirmeli.

-Eğer binada ev ile apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise zili çalarak makul olmayan bir sebeple içeri girmek isteyen yabancılara kapı açılmamalı. Zile yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar için kapı açılmamalı.

-Yeni bir eve taşınıldığında evle ilişkisi olan bazı kişilerde hala evin anahtarlarının olması ihtimaline karşı mutlaka kilitler değiştirilmeli.

-Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalar evin daha değişik yerlerine saklanmalı.

-Hırsızlar öncelikle elektrik ve su faturası gibi evraklarla posta kutusu dolu daireleri seçerler. Tatile gidildiğinde veya eve uzun süre gelinmeyecekse posta kutusunun anahtarı komşuya bırakılmalı.

ÖNLEMLERE RAĞMEN HIRSIZLIK OLURSA

Emniyet yetkilileri, vatandaşların aldıkları tüm önlemlere rağmen yine de hırsızlıkla karşılaşmaları durumunda en kısa sürede hiç bir şeye dokunmadan 155 Polis İmdat Hattının aranmasını istediler.

Yetkililer, vatandaşların eve geldiklerinde camın kırıldığını ya da kapının aralık olduğunu fark etmeleri durumunda, hırsızların hala içerde olabileceğini düşünerek eve girmemelerini ve derhal polisi arayıp, gözetlemeye devam etmelerini önerdi.

Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyanan vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan yetkililer, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların “ne yatmaya devam ederek uyuyormuş gibi yapmaları, ne de hırsıza karşı koymaları gerektiğini, her iki davranış şeklinin de riskli olduğunu vurguladı. Yetkililer, vatandaşların ışığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarmaları gerektiğini, yalnız olsalar bile hayali arkadaşlarıyla yüksek sesle konuşuyormuş gibi yapmalarını tavsiye etti.

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ

Evde alınan önlemler kadar komşuluk ilişkilerinin iyi olmasının da hırsızlar için caydırıcı olacağını ifade eden emniyet yetkilileri, apartman sakinlerinin birbirlerini uyarma ya da yardım istemek için dahili sistemden konuşabilmelerine imkan sağlayan cihazlar taktırmalarını tavsiye etti.

Mahalle sakinlerinin şüpheli şahısları her an “155 Polis İmdat” hattına bildirmeleri gerektiğine işaret eden yetkililer, evdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını hatırlatarak, bu şekilde eşya taşıyanların hemen polise bildirilmesini istedi.

“Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onların da sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız” ifadesini anımsatan yetkililer, evde çok zaman geçiren vatandaşların çevreyi gözlemlemelerinin semt güvenliği için yararlı olacağını belirtti.

Emniyet yetkilileri, yalnız yaşayan kadınlara da kapı ve telefon rehberinde adlarının ilk harfi ile soyadlarının tamamını yazmalarını tavsiye ederek, böylelikle yabancı birinin o adreste oturan kişinin kadın mı, erkek mi olduğunu anlayamayacağını ifade etti.

AA